Ca — He — Ned — Författare och titlar inom M - Ö
Listan uppdaterad 5 juni 2007. Frakt tillkommer. Tips: för sökning på mina listor, används med fördel <Ctrl + F>
| Författare | Titel/År | Anmärkning | Pris |
|---|---|---|---|
| Alf Ahlberg | Filosofiskt lexikon, 1951, Halmstad. | helsvenskt verk | 150 |
| Barbro Alving | Personligt, 4 olika band: 1927-1959 | bra skick | 150 |
| Barbro Alving | Personligt, isbn: 9178441641 | omslagen | 65 |
| Gunder Andersson m.fl. | Vägarbete, Författargruppen Fyrskift, 1985, Stockholm | 190 sidor | 100 |
| Dan Andersson | Visor och ballader, 1942, Stockholm | skyddsomslag | 130 |
| K-O Arnstberg /red/ | MORAL OCH OMORAL, nio forskares reflektioner Uppsala, 1999 | 120 | |
| Ivar Arosenius | Arosenius, 1978 - Nationalmuseum (gott skick) | utställn.katalog | 100 |
| Erik Asklund | HELA SVERIGE, Antologi, med förf. fr. alla landskap | lätt fuktsk. | 30 |
| Erik Asklund | Manne, 1976, Stockholm | kartong | 60 |
| Nils Beyer | Bengt Lidforss, 1987 | häftad, 460 sidor! | 60 |
| Ingrid Bergman (Burgess) | Mitt liv, 1981, Stockholm | 50 | |
| Gun Bergman | Jugoslavien, 1971, Stockholm | häftad | 200 |
| Folke Bernadotte | Människor jag mött, 1947, Stockholm | kartong | 100 |
| Bibeln i urval | Gamla Testamentet I och II, Göteborg, 1925 | unik | 50 |
| Eugene K. Bird | Fången i Spandau, Rudolf Hess | omslagen | 50 |
| Erik Blomberg | Ernst Josephson, hans liv, 1951, Stockholm (747 sidor tung) | inbunden | 130 |
| Erik Blomberg | Ernst Josephsons konst, 1956, Stockholm | ouppsprätt zwo | 90 |
| Erik Blomberg | Från Josephson till Picasso, 1955, Stockholm | skyddsomslag | 150 |
| Erik Blomberg | Vem äventyrar freden?, 1962, Stockholm | 70 | |
| Maria-Pia Boëthius | Makt och ärlighet. 1994, Stockholm | debatt | 100 |
| Bonde Practica | Bondepraktikan, 1924, Stockholm | omtryck 1662 års uppl. | 100 |
| Bonde-Practica | eller wädher-book, 1961, Stockholm | kartong. zwo | 70 |
| Fredrik Böök | Den romantiska tidsåldern, 1919, Stockholm | old | 130 |
| W.M. Carlgren | Neutralität oder Allianz, Uppsala, 1962. erste-Weltkrieg-Beziehungen zu Schw | häft ouppsprättad | 240 |
| W.M. Carlgren | Iswolsky und Aehrenthal vor der bosnischen Annexionskrise « « | 334 S. kartor, bilder | 440 |
| Marcos Cantera Carlomagno | Ett folk av mänsklig granit, 1995, fascism i Sverige 1932-1936 | paperback | 80 |
| Axel A. Carlson | Gutenberg, Oskarshamn 1924 | fynd | 100 |
| Seinig [Charlottenburg] | Zeichnen als Sprache, 1914 | teckningslärarebibeln | 90 |
| Noam Chomsky | Makt, lögner och motstånd, 2001, Intervjuer o essäer | ny med omslag | 90 |
| Nikita Chrusjtjov | Chrusjtjov minns, 1971, 575 sidor | bunden | 80 |
| Milan Rai | Noam Chomsky, 2001, En politisk biografi | ny med omslag | 70 |
| Birger Dahlerus | Der letzte Versuch, (Sommer 1939) München, 1948. | fynd ! | 200 |
| Isaac Deutscher | Den förvisade profeten ISBN 9172120126 Trotskij 1929-1940 | i gott skick | 60 |
| Isaac Deutscher. | Stalin. (2:a upplagan) 1973, Borås. | 522 sidor. Gott skick | 160 |
| Jörn Donner | SVERIGEBOKEN, 1973, Stockholm | zwo | 50 |
| Jörn Donner | Jag, Jörn Johan Donner f d 5 feb 1933, Stockholm | som ny | 60 |
| Jörn Donner | Angelas krig, 1973, Avesta | skyddsomslag | 40 |
| Aage Dons | Resa i Österrike, 1954, Uppsala. | häftad men i gott skick | 190 |
| Norbert Elias | Tyskarna & Civilisationens bräcklighet, 1996, Atlantis | nyskick, omslag | 180 |
| Erland Ehnmark | Världsreligionerna, Örebro 1966 | 40 | |
| Torsten Ehrenmark | Emmaboda i våra hjärtan, 1973 | fint skick | 160 |
| P.G. Engel | Socialdemokratins barnbarn, 1990, Stockholm (rapport och roman) | bra skick | 60 |
| Uno Myggan Ericson | Vita murar svarta berg, 1970, Stockholm | Dubrovnik/Montenegro | 80 |
| Fouad Al-Farsy | Modernity and Tradition, The Saudi Equation 1990 | omslag | 90 |
| Lion Feuchtwanger | Makt, romanen om hovjuden Süss 1927, Stockholm. | hyggligt skick | 220 |
| Lars Fimmerstad | Välkommen hem, 1992, Stockholm | 70 | |
| Torsten Fogelqvist | Västerlandet och den judiskt kristna etiken 1930 | häftad | 100 |
| Henry Ford | I dag och i morgon, Häftad, 1927. sold | 256 sidor | 90 |
| Harald Forss | Skomakarstan, Örebro, 1965. | 190 sidor | 90 |
| John Fraser | Kineserna, Porträtt av ett folk, 1981. | 359 sidor | 60 |
| Thøger Frederiksen | Kartoflen (en fackbok om jordpäron) Köpenh. 1944 | lite fotogenskadad | 40 |
| en bok om | Jan Fridegård, Bokgillet,1957. | red E. Gamby | 70 |
| Egon Friedell | Kulturhistoria del 1, 1933. Övers. av Alf Ahlberg. | tiden 1348-1618 | 120 |
| Carl Fries | Svensk bygd. Enastående bilder. 1957 | tung bok | 160 |
| Hartvig Frisch | Europas Kulturhistoria. 4 band i utmärkt gott skick. 1961. | Totalpris: | 360 |
| Max Frisch | Homo Faber, ein Bericht, 1957, Frankfurt | der Züricher | 70 |
| Eduardo Galeano | Latinamerikas öpppna ådror, 1977, Falköping | omslag | 60 |
| Hans Gebhardt | Gunder Häggs 80 dagar, 1977, Stockholm | skyddsomslag | 140 |
| Einar Gerhardsen | Kamrater i krig och fred, 1971, Stockholm | bilder, omslag | 90 |
| J.W Goethe och Rudolf Steiner | Sagan om den gröna ormen och liljan. o. en uppsats om G:s andlighet | Tellebybok Järna | 120 |
| Göran Greider | Rudolf Meidner, 1997, Stockholm | skyddsomslag | 50 |
| Bertil Gullander antologi | Linné på Öland, 1970 | prima skick | 100 |
| Helge Haage | Konsten att läsa och skriva, 1957, Stockholm | paperback | 70 |
| Bill Hancock | ABBE och Bonnier, 1977, Stockholm | omslag | 120 |
| Emil Hedelius | ALGEBRA. 1918, Stockholm. | lärobok i matematik | sold |
| Sven Hedin | Asien 1. 1903, Stockholm. | 696 sid.m.kartor, gott skick | 220 |
| Sven Hedin | Den vandrande sjön. 1937, Stockholm. | 375 sid. kartor | 100 |
| Hemmets Kokbok | Den klassiska. 44:e upplagan, Stockholm, 1962. | hyggligt skick | 100 |
| Alf Henrikson | Om krig och fred Allehanda urkunder, urval S U Palme. 1975, Uppsala | raritet | 220 |
| Alf Henrikson | Ekot av ett skott, öden kring 1792. 1986, Höganäs | skyddsomslag | 90 |
| Hwang Tsu-Yü | Kineser, ö Alf Henrikson 1969 Stockholm dikter | fint skick | 100 |
| Hayden Herrera | FRIDA - A Biography of Frida Kahlo | vackra bilder | 90 |
| Karl-Ivar Hildeman | En löskekarl, 1977 en bok om Erik Axel Karlfeldt nobelprist '31 | omslag | 160 |
| Jan Hjärpe | Araber och arabism, 1994, Smedjebacken | nyskick | 200 |
| Vyvyan Holland | Goya, Bildbiografi, Stockholm 1962. | rött band | 100 |
| Ingvar Holm | Industrialismens scen, 1979, Lund | kartong | 100 |
| Ingvar Holm | De olydigas litteraturhistoria, 2005, Stockholm. | ny | 170 |
| Pelle Holm | BEVINGADE ORD, 6.e uppl. 1957, Stockholm | minor flec' | 70 |
| Albert Hourani | De arabiska folkens historia, 2001. | ny stor bok | 200 |
| Vyvyan Holland | Goya - En bildbiografi, Stockholm 1962 | Goya | 100 |
| Leo Huberman | Människans rikedomar, 1965. | pocket zwo | 70 |
| Ilshammar/Larsmo | 404 - utflykter i glömskans landskap, 2005. Vem ansvarar för infrastrukturen? | paperback | 100 |
| Anders Isaksson | NÄR Pengarna är slut, 1993. (jobbsökarkurser, hockeyproffs får bidrag) | häftad | 50 |
| Joachim Israel | Alienation, 1971 | häftad | 70 |
| Alf W. Johansson | Den nazistiska utmaningen, Falun, 1997. | som ny ! | 100 |
| Karin Johnsson | Olycksmaskeraden, 1926 | häftad, skadad | 20 |
| Diana Johnstone | Dårarnas korståg, Klavreström/Novi Sad, 2004. ISBN 9171231277 | ny ! | 120 |
| Ragnar Josephson | Den dubbla lojaliteten, 1936, Stockholm | häfte | 90 |
| Ingmar Karlsson | Europas styvbarn, Falun 2003. Minoritetsfolk... ISBN 9146200347 | nyskick | sold |
| John Keegan | Det första världskriget, 1998. | skyddsomslag | 180 |
| Jean A. Keim | Kinas historia, 1967 | bunden, bra skick | 90 |
| Gun Kessle. | Vardagskina, 1978, Stockholm | Bilderbok | 110 |
| Koranen | Koranen | light | 40 |
| Kris | Kris nr 36-37, dec 1988 | tung | 40 |
| Olof Lagercrantz | August Strindberg, 1979, Stockholm | bunden, omslag | 90 |
| John Landquist | Pedagogikens historia, 1963, 7:e upplagan | klotband | 120 |
| John Landquist | Som jag minns dem, 1949, Stockholm | häft | 100 |
| Sven-Eric Liedman | I skuggan av framtiden Modernitetens idéhistoria | som ny 598 sid | 150 |
| John Lindberg | Spelet om Arabien, 1956, Stockholm | omslag | 100 |
| Carl Lindhagen | Balkanbilder, 1930, Stockholm | i nyskick | 200 |
| Herman Lindqvist | Paris 200 år efteråt, 1989. | färgbilder | 60 |
| Sven Ljungberg | På Öland - Bonniers, 1980 | nyskick | 50 |
| Artur Lundkvist - R Blomb | Träd, 1973, en bilderbok. | omslag | 70 |
| Mats Lönnerblad | PYRAMIDSPEL [2010] | isbn 9789163342912 | 140 |
| Michael Nordberg | Profetens folk, 1988, 418 sidor isbn: 9155031641 | med omslag | 120 |
| Ludvig Nordström | LORT-SVERIGE, andra upplagan, tryckår 1938 | Lubbes bok | 280 |
| Jan Olof Olsson | 1914, Stockholm 1964, 412 sidor | många bilder | 50 |
| Edward W. Said | Orientalism, 2002, Danmark | ny pocket | 90 |
| Einar af Wirsén | Balkanfolken och stormakterna, 1909, Uppsala. « alias E. af Wirsén | Svensk! Fynd | 640 |
| Ernst Reime Denkschrift | 40 Jahre Präzisionswerkzeuge, 1955, Nürnberg | NORIS | 500 |
| Matematik för alla | Einar Österholm, 1938, Tammerfors | gott skick | 150 |
| MCSE Planning and Maintaining a Windows Server 2003 Network Infrastructure: Exam 70-293 Study Guide and DVD Training System | 70 | ||
Upp — Angivna priser i svenska kronor. Endast fraktkostnad tillkommer. Private sale / no VAT.
URL: http://ejnar.se/aww.htm Update: 2011 04 30