| A - F | G - K | Li | Lo | Lu | Ma | Me | N - Ö | Ned |
| Författare | Titel/År | Anmärkning | Pris |
|---|---|---|---|
| Olof Lagercrantz | Mina egna ord, 1994, Stockholm | omslag | 100 |
| Olof Lagercrantz | Om konsten att läsa och skriva, Stockholm | 60 | |
| Olof Lagercrantz | August Strindberg, Stockholm | häftad | 70 |
| Olof Lagercrantz | August Strindberg, 1979, Stockholm | bunden, omslag | 120 |
| Pär Lagerkvist | Pilgrim på havet, 1966, nobelpriset 1951 | illustr. | 100 |
| Karl Erik Lagerlöf | Kärlek, fr Bibeln till Beauvoir, 2000, Stockholm | skyddsomslag | 80 |
| John Landquist | Som jag minns dem, 1949, Stockholm | häft | 110 |
| John Landquist | Själens enhet, 1935, Stockholm | häft | 55 |
| Ola Larsmo | Maroonberget, 1996 ISBN: 9100562882 | omslagen | 60 |
| Carl Larsson i By | Logen 5455 Morgonvind, av I.O.G.T. 1916 | gott skick | 75 |
| Elisabet Larsson | Förberedelse inför Besök av en Japan, 1987 | omslag | 50 |
| Zenia Larsson | Skuggorna vid träbron, 1978 | 30 | |
| T.E.Lawrence | Vishetens sju pelare, 1963, Stockholm | gott skick zw | 200 |
| T.E.Lawrence | Slagen till slant, dagbok fr RAF-depån, 1922 etc 1955, Stockholm | kart | 90 |
| D.H. Lawrence | Lady Chatterleys älskare, 1954, Stockholm | kartong zw | 90 |
| D.H. Lawrence | Resa i etruskernas land, 1941, Stockholm | kartong | 70 |
| Halldór Kiljan Laxness | Världens ljus, 1955. nobelpriset 1955 | prima zw | 70 |
| Halldór Kiljan Laxness | Tidens gång i Backstugan, 1957. nobelpriset 1955 | häftad | 60 |
| Halldór Kiljan Laxness | Land till salu, 1955, Stockholm « | kartong | 100 |
| Halldór Kiljan Laxness | Atomstationen, 1948/1987. nobelpris 1955 | omslag, fint skick | 90 |
| Halldór Kiljan Laxness | Islands klocka, 1955 nobelpriset 1955 | bunden zw | 60 |
| Doris Lessing | Om katter, isbn: 9789137125237 nobelpriset 2007 | omslag ny | 90 |
| Sinclair Lewis | Av kungligt blod. 1966, nobelpris 1930 Genealogiskt intressant« | zw | 120 |
| Sinclair Lewis | Storgatan. 1948. nobelprist 1930 | band I+II | 140 |
| Sara Lidman | Din tjänare hör, 1986, Kungsbacka | 70 | |
| Sara Lidman | Jag och min son, 1963, Stockholm | gott skick zw | 70 |
| Sara Lidman | Nabots sten, 1981, Stockholm | omslag | 90 |
| Sara Lidman | Vredens barn, 1979/1981, Stockholm | omslag zw | 70 |
| Sara Lidman | Jernkronan, 1987, Stockholm | 50 | |
| Sven-Eric Liedman | I skuggan av framtiden, 1997 | idéhist.. | 180 |
| Väinö Linna | Högt bland Saarijärvis moar, 1979 | skyddsomslag zw | 70 |
| Väinö Linna | Högt bland Saarijärvis moar, 1975 | pocketbok | 40 |
| Väinö Linna | Okänd soldat, 1957 | bunden zw | 75 |
| Väinö Linna | Okänd soldat, 1955 | häftad zw | 40 |
| Stig Linnell | Svenska Skurkar 1995 | 30 | |
| Sven Lindqvist | Utrota varenda jävel 1992, Borås | skyddsomslag | 80 |
| Sven Ljungberg | På Öland - Bonniers, 1980 | nyskick | 60 |
| Walter Ljungquist | Sörj dina träd, 1975 | skyddsomslag | 80 |
| Walter Ljungquist | Erika, Erika, 1963 | häftad | sold |
| Ivar Lo-Johansson | Vagabondliv i Frankrike, Faksimilutgåva av originalet fr 1927 | gott skick, omslag | 70 |
| Ivar Lo-Johansson | Nunnan i Vadstena, 1973, Stockholm « | gott skick zw | 70 |
| Ivar Lo-Johansson | Analfabeten, 1951, Stockholm | som ny zw | 70 |
| Ivar Lo-Johansson | Bara en mor, 1983, Stockholm | finskick, trol.oläst zw | 100 |
| Ivar Lo-Johansson | En arbetares liv, 1977, Stockholm | häftad | 50 |
| Ivar Lo-Johansson | Dagar och Dagsverken, 1975, Bonniers | häftad | 50 |
| Ivar Lo-Johansson | Journalisten, Stockholm | häftad | 40 |
| Ivar Lo-Johansson | Under de gröna ekarna i Sörmland, 1976 | prima skick | 80 |
| Ivar Lo-Johansson | Furstarna, 1974, Stockholm | inb. zw | 70 |
| Ivar Lo-Johansson | Geniet, 1949, Stockholm | gott skick | sold |
| Ivar Lo-Johansson | Godnatt, jord, 1979, Stockholm | som ny | 110 |
| Ivar Lo-Johansson | Gårdfarihandlaren, 1953, Stockholm | gott skick | 100 |
| Ivar Lo-Johansson | Kungsgatan, 1978, Stockholm | skyddsomslag zw | 120 |
| Ivar Lo-Johansson | Passioner i urval, 1976, Stockholm | skyddsomslag | 70 |
| Ivar Lo-Johansson | Romanen om Måna, 1976 med Astronomens hus | Lo-Jo's första roman | 80 |
| Ivar Lo-Johansson | Socialisten, 1958, Stockholm | Gunnar Sträng | 100 |
| Ivar Lo-Johansson | Soldaten, 1976, Stockholm | skyddsomslag zw | 80 |
| Ivar Lo-Johansson | Statarna 1, 1975, Stockholm | gott skick | 70 |
| Ivar Lo-Johansson | Statarnoveller tredje samlingen 1975, Stockholm | kart omslag | 60 |
| Ivar Lo-Johansson | Stockholmaren, 1990, Stockholm « | humoristisk! | 100 |
| Ivar Lo-Johansson | Tisteldalen, dikter 1992, Stockholm | skyddsomslag | 60 |
| Ivar Lo-Johansson | Till en författare, | fin, omslagen | 120 |
| Ivar Lo-Johansson | Traktorn, 1985, Stockholm | skyddsomslag zw | 90 |
| Ivar Lo-Johansson | Pubertet, 1978, Stockholm | häftad | 65 |
| Ivar Lo-Johansson | Asfalt, 1979, Stockholm | häftad | 75 |
| Ivar Lo-Johansson | Tröskeln, 1982, Stockholm | skyddsomslag | 100 |
| Ivar Lo-Johansson | Frihet, 1987, Stockholm | omslagen | 100 |
| Jack London » | Avgrundens folk, 1941 | kartong zw | 70 |
| Jack London | Varg-Larsen, vacker specialutgåva för Bokfrämjandet | m bilder | 110 |
| Axel Lundegård | Röde prinsen, Bonniers 1932 | häft | 120 |
| Artur Lundkvist | Negerkust, 1952, Stockholm | omslag | 150 |
| Artur Lundkvist | Självporträtt av en drömmare med öppna ögon, 1966, Stockholm | omslag | 110 |
| Artur Lundkvist | Fantasins Slott och Vardagens Stenar, ISBN: 9170541221 | 50 | |
| Artur Lundkvist | BABYLON, gudarnas sköka, 1981, Stockholm | gott skick | 90 |
| Artur Lundkvist | Floderna flyter mot havet, 1952, Stockholm | Leander o Linda | 150 |
| Artur Lundkvist | Vindingevals, 1957, Stockholm | gott skick | 90 |
| Artur Lundkvist | Krigarens dikt, 1976, Stockholm | omslagen | 80 |
| Artur Lundkvist | Tvivla, korsfarare, 1972, Stockholm | En sannolik berättelse | 90 |
| Eric Lundqvist | Färdas i drömmen och föreställningen, 1993, ISBN 9100555495 | nyskick | 75 |
| Birger Lundquist | Livet i Sverige, 1953, en bilderbok. | kart | 80 |
| Alice Lyttkens | Kvinnan söker sin väg, 1976, Ungern. | omslag | 50 |
| Alice Lyttkens | Kärleksbesvär, 1956 | hyggl skick | 60 |
| Mats Lönnerblad | Pyramidspel | 2010 | 90 |
URL: http://ejnar.se/anL.htm Update: 2011 04 30