| A | B | C | D | E | F | Fr | G | Gu | G - K | L - Mi | Ned |
Denna lista upptar skönlitteratur med författarnamn inom A - F — författare H - K — författare L - Mi — författare Mo - Ö
| Författare | Titel/År | Anmärkning | Pris |
|---|---|---|---|
| Eva Adolfsson | Till skilda orter, Bonniers, 1998 | omsl. prima skick | 100 |
| Gunnar Adolfsson | Människobukett, Zindermans, 1981 | omslag gott skick | 80 |
| Gunnar Adolfsson | Timglasets sand, Zindermans, 1983 | omslagen, nyskick | 80 |
| Gunnar Adolfsson | Världar i möte, Zindermans, 1978 | omslagen | 70 |
| Gunnar Adolfsson | Seklers gång, Zindermans, 1978 | omslagen | 70 |
| Gunnar Adolfsson | Född i våra dalar, 1970 sommarens bok 2008 | 140 | |
| Lars Ahlin | De sotarna! De sotarna!, 1990, Stockholm | omslag | 70 |
| Lars Ahlin | Sjätte munnen, 1985, Stockholm | omslag | 70 |
| Lars Ahlin | Vaktpojkens eld, 1986. | omslag | 70 |
| Lars Ahlin | Stora glömskan, 1954, Stockholm | häftad | 40 |
| Lars Ahlin | TÅBB med manifestet, 1984, Stockholm | 50 | |
| Hans Alfredson | Tiden är ingenting, 1995, Stockholm | 50 | |
| Birgitta Ahlberg | Gränsbo mot Alvaret, 1958, Stockholm | lånebok | 50 |
| Isabel Allende | Andarnas hus, 1986 (1982) | 50 | |
| Gunder Andersson m.fl. | Vägarbete, Författargruppen Fyrskift, 1985, Stockholm | 190 sidor | 90 |
| Dan Andersson | Kolvaktarens visor, Svalans klassiker 1971. | skyddsomslag | 100 |
| Dan Andersson | Visor och ballader, 1942, 56, 68, Stockholm | dr | 80 |
| Lars Andersson | Pestkungens legend, 1989, Stockholm | present | 70 |
| Ingalill Andreasson | Bäring, 1991, Vänersborg | fint skick | 90 |
| Ivo Andric | Snörmakare Aljo får en idé, 1995. | nobelpriset '61 | 120 |
| Ivo Andric | Konsulerna, 1961, Stockholm, nobelpriset '61 | bunden | 100 |
| Carl Peter Anvil | Tragedi vid Tigris, 2003, Stockholm | paperback | 80 |
| Sivar Arnér | Fyra som var bröder, 1980, Stockholm | häft | 50 |
| Sivar Arnér | Tvärbalk, 1963, Stockholm | omslagen | 100 |
| Erik Asklund | Manne, 1976, Stockholm | kartong | 70 |
| Erik Asklund | Ogifta, 1947, Stockholm | kartong | 40 |
| Erik Asklund | HELA SVERIGE, Antologi, med förf. fr. alla landskap | lätt fuktsk. | 60 |
| Tage Aurell | Vägar och möten, 1960 | omslagen | 70 |
| Tage Aurell | Samtal önskas med sovvagnskonduktören, 1976 | bra skick | 90 |
| Tage Aurell | Tre berättelser, 1986, Stockholm | 60 | |
| Tage Aurell | Grindstolpe - Berättelser, 1999, Stockholm | omslagen zw | 100 |
| Majgull Axelsson | Slumpvandring, 2000, Stockholm | omslagen | 80 |
| Majgull Axelsson | Aprilhäxan, 1997, Stockholm | röd kartong | 80 |
| Barbro Backberger | Inga träd växer in i himlen, Stockholm | häftad | 60 |
| Erik Bengtson | Vad skönt du drömt, 1997, Stockholm | nyskick | 80 |
| Frans G Bengtson | Röde Orm, 1994. ISBN 9119418426 | omslagen zw | 60 |
| Ingrid Bergman (Burgess) | Mitt liv, 1981, Stockholm | 50 | |
| Bo Bergman | Predikare, 1967, Stockholm | fynd | 70 |
| Gun Bergman | Jugoslavien, 1971, Stockholm | häftad | 160 |
| Hjalmar Bergman | Markurells i Wadköping, 1960, Stockholm | kartong | 90 |
| Erik Blomberg | Vem äventyrar freden?, 1962, Stockholm | 70 | |
| Erik Blomberg | Ernst Josephson, hans liv, 1951, Stockholm (747 sidor tung) | inbunden | 120 |
| Erik Blomberg | Ernst Josephsons konst, 1956, Stockholm | ouppsprätt zw | 100 |
| Erik Blomberg | Från Josephson till Picasso, 1955, Stockholm | skyddsomslag | 140 |
| Harry Blomberg | Än kommer dag, Stockholm 1939 | 469 sidor | 80 |
| Maria-Pia Boëthius | Makt och ärlighet. 1994, Stockholm | debatt | 80 |
| Johan Bojer | Folket vid fjorden, 1931, Stockholm | skinnband | 100 |
| Sissela Bok | Alva, ett kvinnoliv, 1987. ISBN: 9100474223 | omslag | 75 |
| August Bondeson | Skollärare John Chronschougs memoarer 1992 | pocket — oläst | 90 |
| Karin Boye | Kallocain, 1948, Stockholm | kartong | 110 |
| Miodrag Bulatoviç | Flyg högt min röda tupp, 1960, Stockholm | häftad | 60 |
| Lars Bäckström | Orwell tänkte, 1994, Lund | nyskick | 80 |
| Heinrich Böll | Katharina Blums förlorade heder, Stockholm nobelprist. '72 | kartong dr | 30 |
| Heinrich Böll | Doktor Murkes samlade tystnad, 1964, Stockholm nobelprist. '72 | 40 | |
| Heinrich Böll | Inblandning önskas, 1978, nobelprist. '72 | 40 | |
| Heinrich Böll | Skyddande belägring, 1980 nobelprist. '72 | omslag | 60 |
| Heinrich Böll | Grupporträtt med dam, 1974, Lund nobelprist. '72 | omslag | 60 |
| Fredrik Böök | Den romantiska tidsåldern, 1919, Stockholm | old | 90 |
| Elias Canetti | Facklan i örat, 1981, nobelprist. '81 | kartong | 80 |
| Marcos Cantera Carlomagno | Ett folk av mänsklig granit, 1995, fascism i Sverige 1932-1936 | paperback | 50 |
| Cervantes | Don Quijote, 1969, Uddevalla. Påkostat, fint band. | ett fynd! | 400 |
| Joseph Conrad | Lord Jim, 1976, Höganäs. Översatt till svenska av | Nils Holmberg | 90 |
| Isaac Deutscher | Den förvisade profeten ISBN 9172120126 Trotskij 1929-1940 | i gott skick | 60 |
| Jörn Donner | Angelas krig, 1973, Avesta | skyddsomslag | 50 |
| Jörn Donner | SVERIGEBOKEN, 1973, Stockholm | tja ! | 40 |
| Jörn Donner | Jag, Jörn Johan Donner f d 5 feb 1933, Stockholm | som ny | 50 |
| Gerald Durrell | Rosy, Höganäs 1973 | — | 30 |
| Umberto Eco | Rosens namn, 1992. | 70 | |
| Torsten Ehrenmark | Instängd på norra halvklotet, 1983. | kartong | 80 |
| Maja Ekelöf | Rapport från en skurhink. 1987, Stockholm. | zw | 40 |
| Kerstin Ekman | Händelser vid vatten, 1994 | omslag, nyskick | 80 |
| Jan Ekström | Ålkistan, 2001 isbn: 9100575224 | omslag, nyskick | 80 |
| Margareta Ekström | Kvinnan som reste med Montaigne, 1981 SSB-ex | kartong | 60 |
| Nawal El Saadawi | Törst, noveller av en en arabisk författarinna 1990, Ordfront | omslagen | 80 |
| Per Olov Enquist | Legionärerna, 1968. (Om baltutlämningen 1945) | skyddsomslag zw | 90 |
| Per Olov Enquist | Lewis resa, 2002 isbn: 9172632674 | kartong | 80 |
| Per Olov Enquist | Kartritarna, 1993, Norstedts. | storpocket | 60 |
| Evander | Tjocka släkten, Stockholm | Paperback | 40 |
| Kaj Falkman | Turkiet/Gränsfursten. 1999, Eskilstuna. | ny | 120 |
| William Faulkner | Tre rövare, 1963 | gott skick | 50 |
| Nils Ferlin | Dikter, 1964, Stockholm | bra skick | 100 |
| Lion Feuchtwanger | Fjärrskådaren. 1952, Stockholm. | unik | 100 |
| Lion Feuchtwanger | Oppermans. 1933, Stockholm. | felfri | 160 |
| Lion Feuchtwanger | Den fula hertiginnan. 1928, Stockholm. | zw | 90 |
| Lion Feuchtwanger | Sönerna. 1935, Stockholm. | välvårdat ex | 160 |
| Aris Fioretos | Skallarna, 2001, Stockholm. | nyskick | 60 |
| Lars Fimmerstad | Välkommen hem, 1992, Stockholm | — | 70 |
| Laura Fittinghoff | Barnen från Frostmofjället 1985 | zw | 40 |
| Torsten Fogelqvist | Västerlandet och den judiskt kristna etiken 1930 | häftad | 80 |
| Per Anders Fogelström | Vita bergens barn, Stockholm, 1987 | omslag, ny | 80 |
| Per Anders Fogelström | Mina drömmars stad, Stockholm, 1963 | bunden | 60 |
| Lars Forssell | Jag står på ett torg, 1979 | omslag | 60 |
| Lars Forssell | De rika, 1976, Bonniers | skyddsomslag | 110 |
| Harald Forss | Krumelurer i Skomakarstan, 1978 | omslag | 70 |
| Harald Forss | Skomakarstan, 1965 | om Örebro | 55 |
| Folke Fridell | Bergspredikan. 1951. | signerad | 70 |
| Jan Fridegård | Lars Hård, 1946, Stockholm. | häft. 399 sidor | 50 |
| Jan Fridegård | Porten kallas trång, Stockholm. | pocket 1990 | 40 |
| Jan Fridegård | Här är min hand, 1969, (utkom 1942) Stockholm. | 50 | |
| Jan Fridegård | Trägudars land, 1980, Stockholm. | roman | 70 |
| Jan Fridegård | Svensk soldat, 1959, Stockholm. | bra skick | 80 |
| Katarina Frostenson | Skallarna, 2001, Stockholm. | nyskick | 60 |
| Gustaf Fröding | Brev, 1947, Stockholm. Bonniers röda, vackra band. | fint skick | 50 |
| Gustaf Fröding | Prosa, 1947, Stockholm. Röda, vackra band. | fint skick | 30 |
| Gustaf Fröding | Ungdomsdikter, 1947, Stockholm. Röda, vackra band. | fint skick | 35 |
| Gustaf Fröding | Nya dikter, 1947, Stockholm. Röda, vackra band. | fint skick | 35 |
| Gustaf Fröding | Gralstänk, 1947, Stockholm. Röda, vackra band. | fint skick | 50 |
| Gustaf Fröding | Prosa I, 1921, Stockholm. | halvfr band | 40 |
| Gustaf Fröding | Efterskörd, 1947, Stockholm. Röda, vackra band. | fint skick | 40 |
| Listan fortsätter | med författarnamn på G - K | L - Mi | Mo - Ö |
URL: http://ejnar.se/anA.htm Update: 2009-08-16